PRP başlık resmi

PRP Nedir?

PRP yani Platelet Rich Plasma – platet yönünden zenginleştirilmiş plazma uygulaması adı verilen tedavi yönteminin kısaltılmış adıdır. Bu uygulama bir kişiden alınan küçük bir miktar kanın özel bir tüpe koyularak santrfüj işlemine tabi tutulduktan sonra bileşenlerine ayrılmasına ve elde edilen az miktardaki platet yönünden zenginleştirilmiş plazma‘nın yani PRP‘nin, yine aynı kişiye enjeksiyon yoluyla geri verilmesini temel almaktadır.

Saç Dökülmesinde PRP’nin yeri :
PRP ile yapılan tedavi, son yıllarda başarılı sonuçları sebebiyle mezoterapi uygulamalarında sıkça yer almaktadır. Saç ekimi yapılmadan önce de köklerin daha sağlıklı olması uygulamada yer alabilmektedir. RPR, yaşlı deri tabakasının daha çok gençleşmesinde, yaraların iyileşmesinde, akne izi tedavilerinde ve saç dökülmesinde uygulanan alternatif bir yöntemdir. PRP, trombost yönünden zengin bir plazma sıvısıdır. Ayrıca otolog kan konsantrasyonu olarak da tanımlanmaktadır. Trombositlerin, dokuların iyileşmesinde çok önemli bir rol oynadığı bilinmektedir. Aynı zamanda kanın pıhtılaşmasında da fonksiyonu olan bir kan hücresidir.

PRP tedavisi ; PRP tedavisi ile vellüs haline gelmiş incelenmiş saçlarınız saç köklerine yapılan bu uygulama ile çok daha canlı, kalınlaşmış ve yoğun hale gelebilmektedir. RPR tedavisi kişinin kendi kanının özel laboratuvar işlemlerinden geçirilmesi suretiyle akyuvarları ile trombositlerinin ayrılmasın sonucunda ortaya çıkan maddelerin problemli bölgeye ince uçlu enjektör yardımıyla enjekte edilmesidir.