bilgi bankası başlık resmi
"Saç Dökülmesi" Kategorisine Geri Dön ←

Stresten Dolayı Saç Dökülmesi

stress ve saç dökülmesi
İnsan fizyolojisinde ki rahatsızlıkların strese bağlı ruhsal çöküntüler ile doğru orantılı olduğunu biliyoruz. Bu nedenle insan vücudu, psikolojik sıkıntılarını dermatolojik rahatsızlar olarak yansıtabilmektedir. Ayrıca stres gibi psikolojik sebeplerin tetiklediği saç dökülmesi sosyal toplum içerisinde kişinin dış görünümünü zedeleyerek imaj sorunu yaratabilir ve ruhsal çöküntüyü daha çok besleyebilir. Bu kısır bir denge halinde psikolojik sorunları tekrar tetikleyebilir. Kişi mutsuzluk tünelinden bir türlü çıkamaz ve hem psikolojik hem de fiziksel bir rahatsızlık yaşar.

Stresin sebep olduğu saç dökülmesinden iki tane sebep/sonuç ilişkisi çıkarabiliriz :

1 – Primer İlişki : Kişi normalde organik bir rahatsızlık olmamasına karşın, nörotik bir ruhsal yapı bozukluğunun desteklediği saç dökülmesi yaşayabilir.
2 – Sekonder İlişki : Kişi saçının dökülmesi ile oluşan dış görüntüden dolayı psikolojik olarak davranış bozukluğuna sebebiyet verebilir.

Aniden meydana gelen önemli bir stresin sonucunda ortaya çıkan saç dökülmeleri, kişilerin yaşadığı psikolojik sarsıntının sebebi olarak görülebilen dramatik sonuçları doğurabilir. Sevdiği insanın ölümü, sevdiğinden ayrılmak, işini kaybetmek gibi ciddi stres durumlarında, ciddi saç dökülmelerine yol açabilir.

Dış etkilerin yanında, psikonevrotik kronikleşmiş anksiyete de saç dökülmesinde etki gösterir. Anagen devreden hemen sonra teloken devreye geçerek, vücudun saçlı bölgesinde saç dökülmesi gibi bir reaksiyon söz konusu olabilir.Aynı zamanda Alopesi Areata yani saç kıran, 2-3 cm çapında dairesel saç dökülme tipidir. Her iki cinstede görülebilen, kendiliğinden iyileşme imkanı olabilir, psikososyal stresin sebep olduğu bir saç kaybı da oluşabilmektedir. Özellikle genç bireylerde, yaşadıkları negatif hayatın sarsıntısı olarak ortaya çıktığı görülmüştür. Strese bağlı dökülmelerin esas sebebi bağışıklık sistemi ile psiko-nöroendokrin sistem arasındaki etkileşime dayanmaktadır.

Saç Dökülmesini yaşayan her iki cins üzerinde yapılan araştırmalarda ; erkeklerde depresyon, içe dönük yaşamak, aşırı sinirlenme ve öz benliğinde azalma gibi olumsuz sonuçlar görülmektedir. Erkekler kısmen de olsa bu durumlarda aktif olarak başa çıkabilmektedir. Fakat kadınlarda saçın cinsel görüntüdeki etkisi çekicilik, seksüalite ve toplumdaki dış görünümü, kültürel yapı gibi etkiler sebebi ile mücalede etmeleri erkek bireylere göre çok daha zor olmaktadır ve sonucunda olarak stresli, gergin olan bireyler olmaktadırlar. Tedavide bu durum gözardı edilmemelidir. Tedavi de ilaç verilmesinin yanında, davranışarı iyileştirme, psikolojik terapi uygulama ve empati yaparak dinleme gibi psiko-sosyal desteklerle takviye edilmelidir.

Bu İçeriği Paylaş:
İletişime Geçin