bilgi bankası başlık resmi
"Saç Hakkında" Kategorisine Geri Dön ←

Saçın Yaşam Döngüsü

saçın oluşuum evreleri
Aşağıdaki temsili resimlerde saçın yaşam döngüsünde gördüğünüz gibi saçlar belli bir süre uzar, sonra durur ve dökülmeye başlarlar. Bir süre sonra tekrar yapılanırlar. Bu döneme saçın dinlenme dönemi denir. Saçda büyüme yani uzama durunca iç kılıf bozulur. Kıl yüzeye doğru çekilir, kök ile saç arasındaki ilişki minimuma inerek saç dökülmesi gerçekleşir. Saçın yaşam döngüsü 3 döneme ayrılır. Bunlar ; Anagen
, Kategen ve Telogen dönemleridir.

Anagen (Büyüme) Dönemi : 2 ile 7 yıl arası süren bu dönemde saç her ay ortalama olarak 1cm civarında uzama gösterir. Anagendönemi saçtaki ömrün %90′nına tekabül eder. Bu dönem ortalama, kişinin genlerine bağlı olarak 2-7 yıl arasında sürmektedir.

Kategen Dönemi : Telogen döneminden önceki geçiş dönemidir. Bu dönemde saç saç kökündeki iç kılıf bozulur. Kıl yüzeye doğru çekilmeye başlar.

Telogen Dönemi : Bu dönem saç ile saç kökü arasındaki ilişki bozulduktan sonraki dönemdir. Yaklaşık olarak 90 gün devam eden bu dinlenme dönemiyle beraber saç kendi kökünden koparak ayrılır. Dökülmenin tanımını yaptığımız zaman bu zamandır. Hemen akabinde saçın döküldüğü kökten tekrar yeni bir saç üretimi başlar ve tekrardan Anagen dönemine geçerek devam eder. Bu dönem içerisinde dökülen saç dökülmelerine normal saç dökülmesi olarak adlandırılır. Bu dinlenme ve yenilenme dönemi, insan saçında ortalama olarak günde 80-100 civarıdır.

Bu İçeriği Paylaş:
İletişime Geçin