bilgi bankası başlık resmi
"Saç Hakkında" Kategorisine Geri Dön ←

Saç Nedir?

hastalıkara bağlı saç dökülmesi
Saç ; insanın başında, alnın üst kısmından başlayarak tepe ve kulak kenarlarına ve ense kısmına kadar sarmalayan, estetik olarak insan yüzünün görüntüsüne katkı sağlayan her kökün kendi damar yapısı ile beslendiği keratin denen bir proteinden meydana gelir. Bir insanda ortalama olrak 100,000 adet saç bulunmaktadır. Sağlıklı bir saç yapısının ömrü 2 ila 7 yıl arasında değişmektedir. Saç derideki epidermis tabakasının aynı bir eldiven parmağı gibi derinin iç kısmına doğru oluşturduğu kılıf içinden uzanarak çıkar. Bu kısma dış kılıf adı verilir. Dış kılıf ile saçın gövdesi arasındaki kısma iç kılıf adı verilmektedir. İç kılıf ile kıl arasında kütiküla kısmı bulunur. Her saç tekini sarmalayan bu oluşumlar hep bir arada epidermisin alt kısımlarına doğru uzanarak toplu iğne başına benzer topuzlar meydana getirirler. Bunun adına bulbus (soğancık) adı verilir. Bulbus’un alt ucu yine eldiven parmağı gibi çukur meydana getirir. Bu çukurun içerisinde papilla kısmı bulunur ve binlerce bu yapıdaki saç estetik uzantılarıyla bir döngü içerisinde insan görselliğini tamamlayarak saç adını alırlar.

Saç diğer kıl kümelerine göre çok daha hızlı uzar. Saçın, büyüme hızı günde ortalama olarak 0,3 mm ile 0,4 mm’dir. Her saç kılının büyüme ve duraklama devreleri birbirinden bağımsız olduğu için bir kıl büyürken diğer kıl dökülebilmektedir. Ortalama bir erkek saç teli kalınlığı 0,03 – 0,04 mm’dir. Yeni doğan bebeklerde bütün kıllar aynı devrede bulunur. Bu sebeple 2-3 haftalık bebeklerde aniden saç dökülmesi görülebilir. 6 aydan sonra saçlar yetişkinlerin saç düzenine geçer.

Saç ; yaş, ırk, cinsiyet ve hormonların durumuna göre değişik şekillerde oluşur. Örneğin ; Afrika’lı bir kişinin saçları yaklaşık olarak 3 kat dokudan meydana gelirken ve kıvrılmaya meyilliyken bu oran uzakdoğulularda 11 kata kadar çıkar ve saçlar düz olma eğilimi gösterirler. Saç renginin oluşması da kişinin tamamen genetik yapısına göre oluşmaktadır.

Bu İçeriği Paylaş:
İletişime Geçin