bilgi bankası başlık resmi
"Saç Ekimi Hakkında" Kategorisine Geri Dön ←

Saç Ekiminin Tarihi

ameliyat makasları
İnsan oğlunun önemli bir sorunu olan saç dökülmesi, kellik ve saçsızlık problemi cerrahi tıbbı bu sorunu gidermeye yönlendirmiştir. Tarihleri ve saç ekimi tekniklerini geliştiren önemli şahısları ile beraber aşağıdaki listede belirtilmiştir.

Yıl 1822 - İlk saç nakli Diegonbach tarafından yapılmıştır.
Yıl 1926 - Hunt Kelligen, saçsız alanların küçük parçaları halinde çıkarılarak saçlı alanların bu bölgelere ilerletilmesi ile düzeltilebileceğini ifade etmiş ve saç naklinde geliştirilebilecek bir fikir ortaya sunmuştur.
Yıl 1931 - Passot, saçsız alanın tedavisi için uzun dar tabanlı saçlı doku halindeki transpozisyon flebleri tanımlamıştır.
Yıl 1959 - Orientreich, saçsız alanları panç greftlerle tedavi etmeye başlamış ve bu yöntem o dönemde en çok kullanılan teknik özelliğini kazanmıştır.
Yıl 1972 - Coiffman kare şeklindeki skalp greftleri uygulamaya koymuştur.
Yıl 1984 - Saçlı doku genişletilerek geniş skalp deffektleri tedavi edilmeye başlanmıştır.

Fut Saç Ekimi ve Fue Saç Ekimi yöntemine kadar yapılan 1984′den sonraki diğer teknikler ise şöyledir ;

Kafa Derisi Gerdirme : Ekspender yardımıyla saçlı bölgenin kafa derisi genişletilir. Daha sonra açık alan çıkarılarak genişletilen saçlı bölge karşılıklı olarak dikilir. Bu teknikte kafa derisine yerleştirilen balonlar belli aralıklarla şişirilir. Bu çalışmada görüntü çirkinliğinin olma ihtimali bir hayli yüksektir.

Kafa Derisi Esnetme : Bu teknik kafa derisindeki saçsız alanın küçültülmesi amacı ile uygulanır. Tek başına yapılan çalışmalardan çok, saç ekiminden önce yapılan bir tekniktir. Lokal anestezi ile uygulanan bu yöntemde tepe bölgesindeki açık alandan bir parça alınır ve böylece açık alan azalır. Açık alanı daraltmak için 3-4 az aralarla bir kaç defa aynı çalışma yapılabilir. Alan yeterince küçülünce kalan bölgeye saç ekimi yapılır.

Flep Yöntemi : Bu yöntem ile saçın dökülme riski az olan yerinden bir parça saçlı dokunun alınarak, yapısına zarar vermeden ve tamamen bağlantı koparılmadan açık alana transfer yapılır. Flebin damarlanması çok önemlidir. Genellikle flep 4cm eninde, 25cm uzunluğunda alınır. Doğal olmaran bir görüntü sağladığı için ve dikiş izlerinin belirgin olması sebebiyle çok kullanılan bir yöntem değildir.

Makrografting Tekniği : Kafa derisinin arka bölgesinden alınan flep makrofleplere bölünür ve saçsız olan bölgeye nakledilerek yapılır. Doğal olmayan bir sonuç elde edildiği için çok nadir kullanılmaktadır.

Sonraki yıllarda yavaş yavaş mikro cerrahi teknikler kullanılmaya başlanmıştır. Daha önce kullanılan teknikler zor ve ağır operasyonlarken, şimdiki teknikler daha hafif, az komplikasyonlu ve daha çok doğal görünümü sağlayan tekniklerdir.

Bu gün uygulanan FUT Tekniğine geçiş çok hızlı bir şekilde yapılmıştır. 1990′lı yıllardan 2000′li yılların başlarına kadar geliştirilerek uygulanmıştır. Profesyonel ekipler, saç ekimi çalışmalarında çok başarılı sonuçlar elde etmişlerdir. FUT Tekniği gerek duyulduğunda uygulanan bir teknik olmakla beraber, arka bölgede oluşan insizyon yani kesi izi oluşumundan dolayı yerini büyük ölçüde Fue Tekniğine bırakmıştır. Günümüzde ve Deniz Saç Ekimi – İzmir Saç Ekimi Merkezlerinde ve İstanbul Saç Ekimi Merkezlerinde Fue + Ekim Plus ileri saç ekimi tekniği kullanılmaktadır.

Bu İçeriği Paylaş:
İletişime Geçin