bilgi bankası başlık resmi
"Saç Dökülmesi" Kategorisine Geri Dön ←

Kozmetik ile Saç Dökülmesi Arasındaki İlişki

kozmetik ve saç dökülmesi
İnsanların görselliğe önemi arttıkça kendisini daha güzel göstermek için özellikle saç bakımı altında çeşitli kimyasal katkılı ürünler kullanarak yapılan kozmetik ürünler ile saçlarına uygulama yapmakta veya yaptırmaktadır. Kullanılan kimyasal katkılı bu kozmetik ürünler ve teknikler saç ve saçlı doku için bir travmaya sebep olabilmektedir. Bazen kalıcıda olabilecek tahmin edilemeyen olumsuz sonuçlar meydana getirebilir. Kullanılan etken maddelerin içindeki kimyasal oluşum, saçın dayanıklılığına bağlı olarak sonucu kötü yıkımsal değişmelere sebebiyet verebilmektedir.

Saçımıza kullandığımız belli başlı kozmetik uygulamalarının olası riskleri :

Şampuanlar ve Sabunlar :
Saçımızı yıkarken kullandığımız şampuanlar ve sabunlar eğer ki saçlı dokumuz hassas bir dokuya sahipse alerjik dermatit gelişmesine sebebiyet verebilir. Yağlı saçlar için kullanılan şampuan, sa da kuru bir deri ve pullanma, kepeklenme oluşturabilir. PH değer 5.5 olmayan asit baz dengesi olmayan şampuanlar ve sabunlar irritasyon sonucu kaşıntı, kepek ve kuruluk yapabilir.

Saç Boyaları :
Çeşitli saç boyaları, saçın morfolojisini etkiledikleri için saçı kırılgan, cansız ve sert bir hale getirebilirler. Boyanın içindeki aktif maddeye karşı, alerjik kontak dermatitler oluşabilir. Saçın rengini açmak için kullanılan hidrojen peroksit ya da amonyak kullanımı yine saçların kırılgan ve cansız bir görünüm almasına yol açmaktadır. Saçın kerantin yapısına zarar veren bu uygulamadan dolayı saç zayıflar ve daha kırılgan bir hal alır.

Saça şekil vermek için tarama, fırçalama, sprey ve köpük sürülmesi gibi uygulamalarda yapılmaktadır. Saçın önden arkaya doğru sert ve sıkı bir şekilde toplanması, kıvırarak saçın düzleştirme çabası, sıkça taranması travmatik alopesiye yol açabilmektedir.

Yuvarlak Fırça Alopesisi :
Çok sık ve sert şekilde yapılan fırça ile saça şekil verme esnasında zaten kırılgan olan saç zarar görerek fırçanın sebep olduğu alopesiye sebep olur.

Masaj Alopesisi :
Masaj yolu ile çeşitli kimyasal maddelerin saça uygulanması sonucunda, saçın düzgünlüğü bozulur ve saçta şekil bozukluğuna sebebiyet verir. Sonuç olarak saç kuru, cansız, kırılgan bir saç halini alır. Buna sebep olmakla suçlanan kimyasal ürünler ; vinil asetat, sertleştirici olarak kullanılan polymerlerdir.

Tedavi :
Bu tür travmalara uğramış saçlarda dimethicone içeren şampuanlar kullanılmalıdır. Saçın nemini tutan, saçın temel yapısını oluşturan proteinin en üst düzeyde olması sağlanmalıdır. Bu saçın uğrarayabileceği herhangi bir mekanik travmaya karşı dirençli olmasını sağlar.

Fiziki ve kimyasal açıdan zarar görmüş saçlarda bu duruma sebep olan etkenler ortadan kaldırılmalıdır. Saçın kendi kendini onarması ve takviye tedavi için saçlar oldukça kısa ve düz halde tutulmalıdır.

Bu İçeriği Paylaş:
İletişime Geçin