bilgi bankası başlık resmi
"Saç Dökülmesi" Kategorisine Geri Dön ←

Kadınlarda Saç Dökülmesi

erkeklerde-sac-dokulmesi.jpg
Kadınlarda saç dökülmesi durumu değerlendirilirken ; genetik yapıya bağlı bir dökülme mi yoksa hormonal yada vitamin eksikliği gibi nedenlere bakılmaktadır. Doğru teşhisle beraber doğru tedavi uygulanarak kadın bireylerde yaşanan saç dökülmesinin engellenmesi başarılı olur. Bu araştırmalardan da cevap alınamazsa, verici bölgede yeterli saç yoğunluğu hesaplanarak saç ekimi yapılabilir.

Hamilelik ve Saç Dökülmesi

Telojen effluvium çoğunlukla kadın nüfusunda çok rastlanan bir saç dökülme tipidir. Akut telojen effluvium 2-6 ay sürer ve süre sonucunda tamamen iyileşir.

Gebelikte Telojen Effluviumun Yeri :
Hamilelikten sonra oluşan telojen effuvium anagen fazının gecikmiş şeklidir. Gebeler üzerinde yapılan araştırmalarda telojen fazı bu dönemde fonksiyonunun bir hayli azaldığı tespit edilmiştir. Hamileliğin son dönemine yaklaşınca anagen oranı %90-95’e kadar ulaşabilmektedir.

Doğumdan sonraki 2-3 aylık dönemde anagen saçlar, telojen saça döner ve saç dökülmesi gözle görülür bir hale gelir. Bu normal dökülen saç oranının ortalama 2-3 katıdır.

Telojen effluvium’a neden olan durumlardan diğerleri ise; selenyum ve arsenik bulaşması, damar yoluyla beslenme ve çok fazla çiğ yumurta akının alınmasıdır. Diyalize bağlı yaşayan hastalarda da görülebilir.

Bu İçeriği Paylaş:
İletişime Geçin