bilgi bankası başlık resmi
"Saç Dökülmesi" Kategorisine Geri Dön ←

Erkeklerde Saç Dökülmesi

erkeklerde saç dökülmesi
Genetik yapıya bağlı saç dökülmesi, erkek tipi saç dökülmesi dediğimiz “Androgenetik Alopesia” cinsiyetin etkili olduğu otozomal dominant kalıtım şeklidir. Yani erkek bireylerde bu hastalığın genini tek bir kişiden (annesinden ya da babasından) alsalar bile erkek tipi saç dökülmesi yaşarlar. Ancak kadın bireylerde androjenik hormonlar (erkek tipi hormonlar) erkek bireylere oranla çok daha az mevcuttur. Bu nedenle hetorozigot pozisyonunda saç dökülme riskini yaşamazlar. Fakat bir kadın homozigot olursa (annesinden ya da babasından aynı anda gen alırsa) saç dökülme riski grubuna girer.

Saç Dökülmesinde, yukarıda da izah ettiğimiz gibi en çok karşılaşılan, istatistik değerlerde hemen hemen her iki erkekten birinde soya çekim(genetik) nedeniyle yaşanan genetik yapısal bozukluğun sonucunda saç dökülmesi mevcuttur. Kişinin hem fizyolojik hem de psikolojik dengesini değiştiren bu saç dökülmesine ne sebep olur diye soracak olursak buna Testoteron-Dihidrotestosteron-5 Alfa Redükdaz ilişkisi cevabını verebiliriz.

Testoteron-Dihidrotestosteron-5 Alfa Redükdaz :

Soya çekime bağlı saç dökülmesinin temelinde erkeklik hormonu testosteronu dihidrotestosterona dönüştüren 5 Alfa Redüktaz enzimi olduğu kabul edilmektedir.

Dihidritestosteron etkisi, saç kökü üzerindeki androjen reseptörlere temas ederek gösterir ve böylece DHT saçın anagen safhalarının kısalmasına sebebiyet verir. Akabinde dökülmeye bağlı seyrekleşme ve oluşan saçsız alanla birlikte kelleşme meydana gelir.

Dihidrotestosteronun, testosterona olan oranı ne kadar fazla ise, saç dökülmesi de o kadar hızlı olmasını sağlar. Erkek tipi saç dökülmesinin kişideki erkeklik hormonu testosteronun fazla olup olmaması ile değil, DHT’nin testosterona orantı olarak daha fazla üretilmesinden kaynaklanmaktadır.

Bu İçeriği Paylaş:
İletişime Geçin